Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bowenova technika

Rychlá pomoc při potížích s krční páteří, tenisovým loktem, ramenem... Úleva od bolesti.

 

Tato metoda není akupresurou ani akupunkturou, ačkoli mnohé hmaty masér provádí v oblastech odpovídajícím akupresurním bodům či meridiánům a  tělo na ně reaguje podobně. Bowenova tlaková masáž využívá principu tzv. pozitivních a negativních pohybů. Kůže, na které se pohyb provádí, se odtáhne v negativním směru a pak se provede pohyb přes svaly, nervy a šlachy v opačném směru. Tyto pohyby posílají složitou zprávu do mozku tak, aby uvedly do pohybu řadu reakcí, které poskytují svalu uvolnění. Jakékoliv napětí v této oblasti se výrazně sníží. Jemné masážní pohyby mnohdy mívají ohromující účinky. Dochází k prokrvení a upozornění těla, aby se postiženému místu více věnovalo. Většina lidí považuje tuto techniku,  za velmi příjemnou. Nejčastěji po ošetření popisují pocit příjemné lehkosti těla. Efekt doznívá ještě cca 5 dní, kdy po dva dny po ošetření je možné cítit mírnou únavu jako po větší fyzické aktivitě. Tyto pocity nejpozději do dvou dnů odezní a stav se zlepší. Často se uleví i lidem s vážnými bolestmi zad a krku, zastaví migrenozní bolesti hlavy a snižují bolesti kloubů. Existují dokonce případy skolióz a závažných zkřivení páteře, které se po aplikaci této techniky vyrovnaly. Bowenova tlaková masáž je bezpečná pro každého od novorozenců až po staré lidi a nemá prakticky žádné kontraindikace, je bezbolestná a nenásilná. U této procedury není třeba svlékat oblečení. Nepoužívají se žádné masážní emulze, masti ani oleje. Ve většině případů, klient přichází na 2 až 3 zhruba čtyřicetiminutová sezení, která následují po sobě v rozmezí pěti až deseti dní.  

Doporučení

  • V den ošetření se nesprchujte ani nekoupejte v horké vodě (dochází ke změně vibrační úrovně organismu, což narušuje působení Bowen).
  • V následujících 5 - 7 dnech neabsolvujte jiné masáže ani mobilizace, manipulace, měkké techniky... (narušuje působení Bowen).
  • Vyhněte se po tuto dobu také extrémním teplotám vody , sauně a jednostranné zátěži. (narušuje působení Bowen).
  • Po každé masáži provádějte oblékání i obouvání pouze v sedě, neměli byste stát na jedné noze.
  • Dbejte na to, abyste nesetrvávali ve stejné poloze nebo sedu déle než 30 minut. Poté se protáhněte a projděte místnosti.
  • Jako pomoc při detoxikaci organismu pijte alespoň dva a půl litru vody denně.
  • Naučte se sedět tak, abyste nekřížili nohy, což blokuje průchod energie v těle a mnohdy je příčinou zablokování páteře.

 

 

 

 

Tom Bowen (1916-1982)

Tom Bowen neměl žádné speciální medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích a rozvážeč mléka. Byl vášnivý sportovec, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Možným impulsem pro něj mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. Prvním Tomovým pacientem byla jeho žena (chronický astmatik). V roce 1952 Tom otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem.

Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost "číst" lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Tom často pracoval v několika místnostech a s několika pacienty zároveň. To vysvětluje množství jeho návštěvníků. Jen v roce 1974 uváděl na 13 000 platících klientů. Toto číslo však není zdaleka konečné, neboť každou sobotu a neděli věnoval dětským pacientům a sociálně slabším, které léčil zdarma a tím nejsou v evidenci.

Tom Bowen si nevedl deník, nikdy nikoho záměrně nevyučoval a nepřál si mediální ruch kolem své práce. Měl pouze 6 asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku. Teprve po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rench, začal Tomovu práci vyučovat jako Bowenovu Techniku.